Fabrika Havalandırma

Fabrika Havalandırma Çorlu

Fabrika Havalandırma

Fabrika havalandırma sistemleri; ortama taze dış havayı getiren ve ortamdaki kirli havayı uzaklaştıran mekanik bir sistemdir. Çalışanların sağlıklı ve güvenli şekilde çalışma ortamında bulunması için, kirletici maddelerin uzaklaştırılması ve kontrol altına alınması gerekir. Fabrika ortamlarında;

Yanıcı buharlar

Kaynak dumanları

Yağ buharı

Toksik maddeler

Nem, toz ve küf gibi kirletici maddeler bulunur.

İyi tasarlanan bir havalandırma sisteminin kurulması, işçi sağlığı ve iş güvenliği için önemlidir. Sürekli taze dış hava kaynağı sağlamak, sıcaklığı ve nemi korumak, yangın ve patlama riskini azaltmak, iyi havalandırma sistemleriyle gerçekleşir.

Fabrika Havalandırma Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Havalandırma sistemleri; fan, havalandırma kanalı, menfezler, havalandırma bacası, havalandırma boruları, havalandırma panjurları, davlumbazlar gibi birçok bileşenden oluşur.

Havalandırma sistemi kurmadan önce;

Sistemin kurulması için keşif yapılır.

Hava kanalları uzman mühendisler tarafından hesaplaması yapılır.

Fabrikanın mimari özelliği ve estetik yapısı da göz önünde bulundurulur.

Klima santralleri, hava kanalları, kirleticilerin toplanması için üniteler, fan sistemleri, menfezler ve panjurlar, Marmara Havalandırma uzman ekibi tarafından planlanarak, sistemin kurulması sağlanır.

Sektörün Öncüsü Marmara Havalandırma

Fabrika Baca Havalandırmaları için Neler Kullanılır?

Fabrika havalandırma sistemleri içinde; endüstriyel hava işleyicileri kullanılır. Patlamaların oluşmaması için korumalar oluşturulur. Partiküller, yağ sisleri ve gaz kirleticileri için, hava kirliliği kontrolü yapılır. Baca havalandırma sistemlerinde; kıvılcım önleyici yangın koruma sistemleri kurulur. Gürültü battaniyeleri dışında, gürültü kontrolü sistemi kurulur. Egzoz fanı susturucuları da sistemin bir parçası olarak eklenir.

Fabrika Havalandırma Sisteminin Doğru Çalıştığı Nasıl Anlaşılır?

Fabrika havalandırma sisteminin amacı, işçilerin yeterli temiz havası olan ortamda çalışmalarıdır. Bu yüzden sistemin; işçilerin aşırı kirletici maddelere maruz kalmadan, en uygun şekilde korunması ve her bir davlumbazda yeterli derecede hava bulunacak şekilde tasarlanması gerekir.

Sistemin doğru çalışması için;

Yangın ve patlamalara karşı, minimum başlık ve kanal hızları doğru şekilde tasarlanır.

Çalışma koşulları test edilir, test portları, damperler, denge vanaları ve bağlantı parçaları, doğru şekilde yerleştirilir.

Fan, motor ve sürücü sisteminin, çalışma dengesi en ideal seviyede planlanır.


Marmara Havalandırma hizmetlerinden yararlanmak ve bilgi almak için iletişime ieçin.